Obrzędowość



Beret

Kolorystyka beretu w naszym szczepie - niebieski (chabrowy) nawiązuje do nieba i naszego powołania do życia wiecznego. Beret ma o tym przypominać. O tym powołaniu chcemy nie tylko często myśleć, ale przede wszystkim chcemy wzbudzać coraz większe pragnienie świętości. Chcemy, aby nasze myśli kierowały się ku sprawom naszego największego powołania, kształtowały nasze codzienne decyzje i dawały motywację do dobrych czynów.


Chusta

Chusta pierwotnie służyła do opatrywania ran. W naszym szczepie nosimy chusty składające się z koloru niebieskiego (chabrowego) i żółtego. Te dwa kolory symbolizują nasze dwa podstawowe pragnienia:



Niebieski (chabrowy)
  • pragniemy "przemalowywać świat na niebiesko" - aby wola Boża wydarzała się w naszym życiu (z modlitwy Ojcze nasz: "bądź wola Twoja..."), abyśmy jej poszukiwali, potrafili się na nią zgadzać i wypełniać, oraz abyśmy naszym życiem nieśli przesłanie Ewangelii i miłość Jezusa każdemu spotkanemu człowiekowi; kolor chabrowy - podobny do nieba tuż przed deszczem lub może nawet burzą przypominać ma nam, że przyjmować mamy jako olbrzymi dar nie tylko piękne i słoneczne dni, ale również deszcz, burzę i wichury, czyli trudy życia,
Żółty
  • chcemy pamiętać, że tylko wywyższając Jezusa i stawiając go na pierwszym miejscu w naszym życiu (żółty krzyż chwalebny na emblemacie Skautów Króla), radząc się u Niego i spotykając się z Nim jak najczęściej na rozmowie pełnej wzajemnego zaufania możemy być gotowi do dzieła "przemalowywania świata na niebiesko". Najpierw jednak sami musimy "przemalowywać" swoje serce...

Naszywka wspólnoty macierzystej

Naszywka, którą nosimy na lewym rękawie pod emblematem Skautów Króla, oznacza miejsce (bardziej duchowe, ale również, jak najbardziej osadzone w przestrzeni) - wspólnotę, w której formują się nasi instruktorzy i być może w której kiedyś będą również wzrastać skauci. 
Przyjaciele Oblubieńca - kliknij w link, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej wspólnocie.


Patka Szczepowa
Patka uzyskiwana przez Skautów Króla po wymagającej 6-miesięcznej (instruktorzy) lub 3-miesięcznej (dzieci 13-17 lat) próbie z 4 aspektów rozwoju. Swoją symboliką nawiązuje do Jezusa - Dobrego Pasterza, którego imieniem nazwany został nasz Szczep i za którym chcemy każdego dnia podążać

 
 
 
 
 
Pierścień
Paracord to linka, która znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach skautowych. Wybraliśmy go jako materiał, z którego tworzymy pierścienie trzymające nasze chusty. Kolor paracordu jest podobny do jednego z kolorów chusty. Symbolika pozostaje ta sama. Dodatkowo pierścień jest pleciony z dwóch linek. Ten splot ma ważne znaczenie: nasze życie jest nieustannie splecione z życiem innych. A Skauci Króla mają być gotowi nieść Ewangelię wszystkim, tym mniej, czy bardziej "splecionym" z naszym życiem.

Laska skautowa
Noszący laskę skautową (element niekonieczny, ale bardzo ciekawy i z bogatym odniesieniem biblijnym) pragną pamiętać o tym, że Jedynym Pasterzem każdego z nas, który nigdy się nie myli i jest Święty jest Jezus Chrystus. Laska skautowa jest dla nas także symbolem wędrowania i nadziei spełniania się planów Bożych.







Hymn  szczepowy

Jezus Chrystus to Panów Pan
Jezus Chrystus to panów Pan
i całej Ziemi król. / x4
 
Jedyny Pan, władca narodów,
Jedyny Pan i Bóg.
W innym imieniu
Nie ma zbawienia,
Bo Jezus to panów Pan,
Jezus to panów Pan,
Jezus to panów Pan.
 
Alleluja, alleluja, alleluja / x4


Patroni 

Św. Rafał Archanioł
Jego imię oznacza "Bóg uzdrawia". Rafał został wezwany do działania w czasach niewoli asyryjskiej. Jego służba była odpowiedzią Boga na modły Tobiasza, człowieka pobożnego i sprawiedliwego, który został pozbawiony majątku i utracił wzrok. Znajdując się w tak trudnym położeniu, wysłał on swego syna – również Tobiasza – do krewnego Gabaela, mieszkającego w Medii.Był on od dwudziestu lat jego dłużnikiem. Młodzieniec nie znał drogi i poszukiwał towarzysza, który by go poprowadził. Okazał się nim właśnie anioł Rafał (Tb 5,4), choć Tobiasz „nie wiedział, że jest to anioł Boży” (Tb 5,4). 


Bł. Gerhard Hirshfelder
Czytaj więcej o bł. Gerhardzie
Całe jego życie było związane z ziemią kłodzką, gdzie przyszedł na świat, wzrastał, pełnił posługę duszpasterską. To na tej ziemi powołał go Bóg najpierw do służby kapłańskiej, a potem do złożenia najwyższego świadectwa - ofiary z życia.
"Kto wyrywa młodzieży z serc Chrystusa jest przestępcą" - powiedział bł. Gerhard. My prosimy tego błogosławionego o upraszanie łask związanych z pracą wychowawczą wśród dzieci i młodzieży.

Biwak na zakończenie roku formacji
Na zakończenie roku formacyjnego, udajemy się na biwak. Chcemy, aby był to czas podsumowania, pogłębienia, zbliżenia się do Jezusa oraz dobrej zabawy.



Komentarze