Ogień Niepodległości w Kudowie-Zdroju zapłonął pod krzyżem (10.11.2018)



          O Ogniu Niepodległości dowiedzieliśmy się na kilka dni przed 10 listopada. Od pierwszych chwil pomysł ten "rozpalił nas" (najpierw instruktorów) - jak to z ogniem bywa. Po kilku godzinach zastanowienia przystąpiliśmy do realizacji pomysłu ZHR na uczczenie kolejnej, tym razem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Owocem tego zrywu, decyzji, a następnie pracy nad całokształtem naszego święta przerosły nasze oczekiwania. Dziękujemy wszystkim, którzy wraz z nami rozpalali Ogień Niepodległości w Kudowie-Zdroju!
          Zaczęliśmy od zbiórki, już o godz. 14.00. O godz. 16.30 zgromadziliśmy się przed szkołą na ul. Pogodnej, skąd wyruszyliśmy w kierunku krzyża w Czermnej, na wzgórzu nieopodal przejścia Mała Czermna (dawne przejście graniczne). W czasie drogi zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej pobyt Karola Wojtyły w Kudowie-Zdroju 15 kwietnia 1974 roku. Tam odczytaliśmy fragment homilii św. Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa z 1979 roku poświęcony historii Polski oraz roli, jaką chrześcijaństwo odegrało i odgrywa w budowaniu tożsamości naszego narodu.
        Kolumnę w szyku dwójkowym prowadzili i zamykali skauci z pochodniami. Na miejsce dotarliśmy w liczbie około 80 osób. Po drodze dołączali do nas rodzice, dziadkowie oraz mieszkańcy Kudowy-Zdroju.
          Ogień Niepodległości zaczęliśmy od ogniska obrzędowego Skautów Króla. Kolejnym etapem były piosenki skautowe, harcerskie oraz gawęda. Następnie odśpiewaliśmy hymn Polski - cztery zwrotki. Po hymnie trwaliśmy na śpiewaniu pieśni patriotycznych.
         Skauci Króla, harcerze ZHP, rodzice, inni członkowie rodzin, a także mieszkańcy Kudowy-Zdroju zostali obdarowani pamiątkowymi wpinkami z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
          Najważniejsze jest chyba to, że ten dzień, wigilię naszego narodowego święta wykorzystaliśmy maksymalnie oraz, że jednym z najważniejszych aspektów naszego świętowania był aspekt spotkania: przy ogniu, w jedności, z miłości, , z wdzięczności naszym praojcom, którzy życie poświęcili na walkę o naszą niepodległość, z wielkiego pragnienia, aby zapamiętać ten dzień, aby uczcić pamięć 11.11.1918 roku.
           Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w pracę przy organizacji i przeprowadzeniu naszego Ognia Niepodległości. 
Niech Pan Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie!
Czuwaj!
dh Jarosław Komorowski
Komendant Szczepu nr 5
        

Komentarze